XPEL Türkiye Distribütörü SOLARKUN

BLOG

09/08/2021

Boya Koruma Filmleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Bir arabanın boyasını korumak söz konusu olduğunda, -bir şeyi yapmanın birden fazla yolu vardır – (there is more than one way to skin a cat) varsayımsal olarak tabi ki.

Otomobil bakım bloğundaki en yeni çocuklardan biri otomotiv boya koruma filmi (PPF)dir. Profesyonel oto detaylandırma veya vinil montaj uzmanları tarafından uygulanan bu ince poliüretan film veya polimer, öncelikle boyanın taş yongalarına ve küçük çiziklere karşı korunmasına yardımcı olurken, aynı zamanda UV ışınlarına maruz kalma, tuz birikmeleri, asit yağmuru vb. etkenlere karşı da koruma sağlar.

Bununla birlikte, “en yeni ve en büyük” otomotiv oto bakım ürünlerinden herhangi biri gibi, boya koruyucu film hakkındaki gerçekler hakkında bir sürü yanlış bilgi var - bazıları katı; diğerleri biraz abartılı.


Boya Koruma Filmi Nedir?

Bugünün modern otomotiv boya koruma filminin başlangıçta Vietnam Savaşı'na dayanan askeri uygulamalar için geliştirildiğini biliyor muydunuz?

1960'lı yıllarda ABD Savunma Bakanlığı, helikopter rotor kanatları ve diğer hassas askeri teçhizatın moloz veya uçan şarapnel tarafından zarar görmesiyle ilgili sorunlar yaşıyordu.

Bu, şeffaf ve hafif bir koruyucu tabaka geliştirmeleri için 3M şirketi ile bağlantı kurmalarını sağlamıştır.

Çözümleri özelleştirilmiş bir üretan filmi geliştirmekti (ya da genellikle helikopter bandı olarak anılacaktır). İlk başvurusu ticariydi, bu yüzden gerçekten de 'ışıltı' yapması istenmiyordu. Aslında, ilk versiyonlar bulutlu bir parlaklık ile inanılmaz derecede donuktu (mat).

Ancak uygulandığı her yerde korunmak için olağanüstü bir iş yaptılar. Taş parçaları (mıcır) , UV ışınlarından ve genel aşınma ve yıpranmadan kaynaklı hasarları ortadan kaldırmak için harikaydı.

 

Bugünün otomotiv boya koruması, yeni veya kullanılmış bir otomobilin boyalı yüzeylerinin son katına uygulanan yüksek kaliteli bir termoplastik üretan filmi haline gelmiştir. Otomobil boya koruma filmi, çeşitli kalınlık seviyelerinde birden fazla renkte veya optik olarak net bir versiyonda mevcuttur.

Üretan şeffaf film, asitli kirleticilere ve korozyona karşı oldukça dirençli olup böcek sıçramasına, kuş pisliğine, mineral birikmelerine, asit yağmuruna ve daha fazlasına karşı koruma sağlar. Eşsiz malzeme ayrıca güneşe veya UV ışığına aşırı maruz kalma nedeniyle oluşan oksitlenmenin azaltılmasına yardımcı olur.

PPF'nin üst katmanı, gerildiğinde veya uygulandığında malzemenin doğal bir şekli korumasına yardımcı olan elastomerik bir polimer maddeden oluşur. Bu özellik, PPF'nin hafif çizikler meydana geldiğinde “kendini iyileştirmesini” sağlar. Aynı zamanda boya işinde gelecekteki hare izlerini minimuma indirir ve bu onu şaşırtıcı derecede açık bir boya koruma ürünü yapar.

PPF'nin üst katmanı, gerildiğinde veya uygulandığında malzemenin doğal bir şekli korumasına yardımcı olan elastomerik bir polimer maddeden oluşur. Net boya katına kusursuz bir şekilde uyar ve neredeyse görünmezdir.

Bu özellik, PPF'nin hafif çizikler meydana geldiğinde “kendini iyileştirmesini” sağlar.

Boya Koruma Filmi Çeşitleri Nelerdir?
3M başlangıçta PPF yaratıp  sonunda otomotiv uygulamaları için ince ayar yapmış olsa da, bugün birkaç üretici PPF sunmaktadır. Tüketicilere sunulan önde gelen PPF ürünlerinden bazıları Suntek boya koruması, Xpel Ultimate veya Xpel boya koruma filmi, Llumar Platinum ve 3M’in Pro PPF serisidir.

Ayrıca aşağıdakiler gibi birden fazla markada satılmaktadır:

Clear Bra: Clear Bra boya koruması, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki otomotiv PPF ürünleri için en popüler markadır. Aynı zamanda, genel PPF benzeri “Ziplock” poşetlerine veya “Post-It” notlarına verilen varsayılan addır. Genellikle bir boya koruma filmi montajcısı tarafından kurulur, ancak çamurluklar, kapı kenarları, tamponlar ve daha fazlası için harika DIY seçenekleri sunar.

Şeffaf Maske

Görünmez Kalkan

Kaya Talaş Koruması.

Şeffaf kaplama

Araba çizilmeye karşı koruma filmi.

 

PPF ve Vinil Arasındaki Fark Nedir?
PPF ve vinil arasındaki farkı anlama konusunda çok fazla kafa karışıklığı var.

Temel olarak, PPF çok daha ince ve hafif vinildir ya da birçok insanın “kaplama” dediği şeydir.

Daha ağır bir madde olan kaplama, kurulumu daha kolay olan, ekstra bir kaplama sağlar, ancak daha ağırdır ve çok saydam değildir. Öte yandan, PPF bir renk tonu değildir. Genellikle kristal berraklığında, daha hafiftir ve çizikler meydana geldiğinde kendini iyileştirir.

Farkı açıklamanın bir diğer basit yolu vinillerin genellikle stilistik gelişmeler için uygulanmış olmasıdır, PPF ise boyaların parlak yüzeyinin ışıldamasını sağlayan koruyucu bir uygulamadır. Yukarıdaki video, ikisini karşılaştırmada gerçekten iyi bir iş çıkarmıştır.

 

Boya Koruma Filmi Nasıl Uygulanır?
PPF'yi kuracaksanız, birkaç seçenek vardır – ne olursa olsun hangisini seçerseniz seçin, PPF montajı her zaman profesyonel bir iştir.

Profesyonel PPF montajcılarının çoğu aynı zamanda vinil kaplama veya özel oto kaporta servisleridir. Daha büyük şirketler, vinili gerçekte önceden kesen, far koruma filminde ya da kapı eşikleri gibi kısımlarda montaj şeklini almasını ve montajı kolaylaştıran ploter isimli bir makine kullanırlar.

Bununla birlikte, profesyonel PPF kurulum şirketlerinin çoğu, kurulum sürecini zorlaştıran ve aslında çok fazla boşa harcanan malzemeye yol açan toplu bir film rulosu kullanmak zorunda kalmaktadır.

Kurulum işlemi her zaman benzersizdir ve her üreticinin tavsiye ettiği farklı prosedürlere sahip olması nedeniyle boya koruma filmi markasına göre özelleştirilmiştir.

Ancak, genel olarak konuşursak, PPF uygulaması şu adımları izler:

Yüzeyi temizleyin ve hazırlayın. Montajcıların çoğu, döküntüleri gidermek için iyi bir yağ çözücü madde kullanır, ancak balmumu veya cilayı gidermez. Aslında, bazıları parlamayı iyileştirmek için PPF uygulamasından önce ayrıntılı bir bal mumu ve cila uygular.

PPF malzemesini bölümlere uyacak şekilde kesin: Otomobil boyası hazırlandıktan sonra, montajcı bir kurulum için PPF malzemesini kesecektir. Tasarımda pencere tonuna benzer. Çoğu zaman, kaput, eşik, çeyrek panel, yan aynalar, kapı veya 5 fit kareden daha küçük diğer bölümler gibi yerlere monte edilirler. Filmi kestikten sonra sıraya sokacak ve kurulum için hazırlayacaklar.

Montaj solüsyonunu püskürtün. PPF araba bra takılması, uygun bir çözüm olarak adlandırılan bir aktivatör gerektirir. Bu, PPF'nin boya yüzeyine yapışmasına ve leke potansiyelini azaltmasını sağlayan “tutkal benzeri” bir maddeyi etkinleştirmesini sağlar. Yine, PPF markasına bağlı olarak, uygun çözelti basit sudan sabun benzeri bir maddeye kadar değişebilir.

Takma ve uygulama: Deneyimin devreye girdiği yer burasıdır. PPF, uygulandığında hem tam olarak uymaz. Aslında, montajı vinilden çok daha karmaşıktır. PPF takma işlemi bir dizi püskürtme (silecek) ve PPF'yi hareket ettirmeyi içerir. Doğru konumdayken, uygulamacı filmdeki kabarcıkları veya kırışıklıkları gidermek için sileceği kullanır.

Kurutma: PPF uygulandıktan ve tüm kabarcıklar ve kırışıklıklar giderildikten sonra, son adım kurutma veya ısı aktive edicidir. Yapıştırıcıyı harekete geçiren ve PPF'nin araç yüzeyine yapışmasını sağlayan endüstriyel bir ısı tabancası kullanırlar. Aynı zamanda malzemeyi küçültür ve sıkı bir şekilde oturmasını sağlar.

Boya Koruma Filmi Ne Kadar Dayanır?
Muhtemelen boya koruma filminin en iyi özelliği uzun ömürlülüktür. 3M’e göre, piyasayı oluşturan ve hâkim olmaya devam edenlerin profesyonel olarak kurulumunu yaptığı poliüretan film veya PPF, 5-10 yıl dayanmalıdır.

Aslında, kurulum şirketi sertifikalı ise bu ürünler genellikle bir garanti alır. Otomobilin cilası veya herhangi bir boya koruması gibi, ürünün ömrünü etkileyen birçok değişken vardır.

Boya koruma filminin ömrünü etkileyen en yaygın faktörlerden bazıları şunlardır:
Yüzey hazırlığı: PPF koruyucu bir tabaka olmasına rağmen, sadece altındaki yüzey kadar iyidir. Hazırlık çalışmaları genellikle en çok zaman alan ancak PPF'yi yüklemek için önemli adımlardır.

Uygulama: PPF'nin kurulumu karmaşık ve hassas bir prosedürdür. Malzemede kabarcıklar ya da kırışıklıklar varsa, bükülür ve doğru yapışmaz. Kurulum ne kadar yumuşaksa, o kadar uzun sürecektir.

Çevresel faktörler: PPF'nin en iyi özelliklerinden biri, sıcağa karşı dayanabilmesidir. Ancak, doğrudan güneş ışığına çok fazla maruz kalmak ömrü azaltacaktır. PPF'nin kurşun geçirmez olmadığını anlamak da önemlidir. Sürekli olarak döküntü, kum, kuş pisliği veya diğer zararlı malzemelere maruz kalırsa, incelebilir

Boya Koruma Filmi Kullanmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?
PPF, boyayı korumak ve herhangi bir aracın yüzeyinin ömrünü uzatmak için mükemmel bir üründür. Ancak, kusurları veya bazı dezavantajları olmadan değildir. Aşağıda PPF kullanmanın artıları ve eksileri listelenmiştir.

Boya Koruma Filmlerinin Artıları
Küçük taş parçalarına karşı üstün koruma.

Deadpool benzeri kendi kendine iyileşme özelliklerine  (termoplastik poliüretan veya TPU'ya benzer)

Çok fazla çizilmenin boyaya ulaşmasını önler.

Bazı durumlarda 10 yıla kadar sürebilir.

Boya Koruma Filmlerinin Eksileri 
Bir aracın boyasının parlaklığını azaltma eğilimindedir

Bazıları çok hidrofobik değil. Bu, son yıllarda iyileşmekle birlikte, birçok profesyonel PPF kurulumcusu, üstün bir boya koruma çözümü için aslında üzerlerine seramik kaplama uygulamaları sunmaktadır.

Renksiz ve sarımsı bir parıltı üretebilir. * Bunun ucuza yapılmış veya düşük PPF ürünleri veya nakavtları için geçerli olduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir. Hatırlanması gereken en önemli şey, ödevinizi yapmak ve satın aldığınız herhangi bir PPF'nin gerçek anlaşma olmasını sağlamaktır.

Hasar görmüşse, tamamen değiştirilmesi gerekir.

Çok iyi bir DIY ( Do It Your Self) kendin yap çözümü değildir.

Çok uzun süre bırakılırsa ve değiştirilmezse boyaya zarar verdiği bilinmektedir. * Yine - bunu açıklığa kavuşturmak önemlidir - bu yüzden bazıları bu ifadeyle ilgili hiçbir şeyden korkmaz. Bazı PPF’lerin neden olduğu zarar, uygunsuz hazırlık teknikleri veya özensiz kurulumdan kaynaklanmaktadır. Bu, tecrübeli bir PPF kurucusunun sizin adınıza bu görevi tamamlaması tavsiye edilmesinin önemli bir nedenidir.

İlk 3'ün en pahalısı (araba mumu, seramik kaplamalar, PPF)

PPF'den En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?
Yukarıda listelenen eksilere dikkatlice bakarsanız, çoğu, iki ürün birleştirilerek çözülebilir - seramik kaplama ile korunan PPF.

Çok sayıda performans otomobil sahibi, araçlarının önüne (taş ve mıcırların yaygın olduğu yerlerde) bir PPF kuracak, daha sonra PPF ve aracın diğer parçalarına yüksek kaliteli seramik kaplama uygulayacak. Bu, aşağıdakileri içeren birden fazla avantaj sağlar:

Parlaklığı artırmaya yardımcı olur: PPF ünlü bir şekilde donuktur - ve zamanla sarımsı bir renk tonu üretme eğilimindedir. Boya ve vernik cilasının parlaklığını arttırmak için, birçok araç sahibi ya tamamen PPF kaplamalı bir aracın üzerine seramik kaplama uygulayacak ya da arabanın geri kalanına uygulanan seramik kaplamalı ön ızgaraya ve kaput üzerine bir PPF “Şeffaf Bra” takacaktır.

Hidrofobik Özellikleri Geliştirir: Boya koruma filmi kullanmanın bir diğer dezavantajı, döküntülerin oldukça iyi yapışmaya meyilli olmasıdır. Çünkü çok hidrofobik değildir. Bu sorunun çözümü, PPF'nin üstüne bir DIY Nano-seramik kaplama uygulamaktır.

Daha Az Araba Yıkama: PPF daha fazla hidrofobik olduğunda, daha az kir, döküntü, su lekeleri, kuş dışkısı ve diğer kirletici maddeler yapışır. Bu, para tasarrufu sağlayan gerekli araba yıkama sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Azaltılmış Mumlama İhtiyacı: Araba yıkama oranının azaltılmasıyla birlikte, PPF ile birleştirilmiş bir seramik kaplama ayrıca satıcıya daha az seyahat yapılmasını sağlar.

Boya Koruma Filmi SSS
Gördüğünüz gibi, PPF aracınızın dışını taş yongalarından ve diğer kalıntılardan korumak için çok iyi bir üründür. Ancak potansiyel tüketicilerin sıkça sorduğu bazı sorular var - özellikle de kurulum hakkında. İşte incelemeniz için beş soru-cevap.

S- Bir PPF yükleyici seçiminde en önemli faktör nedir?

C - Deneyim sorunları; özellikle PPF kurulumu. Bu ürünün doğru montajı çok zordur, bu yüzden kanıtlanmış ve sertifikalı bir PPF kurulumcusu ile çalışmak her zaman en iyisidir.

S - PPF ürünlerinde ne tür garantiler vardır?

C - Kullandığınız ürüne ve kimlerin kurulumuna bağlı olarak, PPF birçok garantiyle birlikte gelebilir. Arızalarda en sık görülenler 5 ila 10 yıl arasında değişmektedir. Tüm garantilerde olduğu gibi, bir karar vermeden önce ince baskı ayrıntılarını incelemek önemlidir.

S - Bazı PPF ürünleri diğerlerinden daha mı iyi?

C - Clear Bra sektörün lideridir. Temel olarak, dayanıklı ve tüm aracın aksine boya yüzeyinin belirli alanlarına monte edilmiş olduğundan.

S - PPF Ne Kadar Pahalıdır?

S - PPF kullanmanın daha iyi alternatifleri var mı?

C - Gerçekten de PPF'yi ilk başta neden kullandığınıza bağlı. Kaya yongalarına ve çizilmelere karşı koruma arıyorsanız PPF tartışmasız en iyi üründür.

 

Bununla birlikte, yukarıda belirttiğimiz gibi, en akıllı tüketiciler araçlarının önünde, yan aynalarda ve kaya yongasına zarar verebilecek diğer alanlarda PPF kullanıyor. Bununla birlikte, boyayı UV ışınlarına, kuş pisliklerine, suya, kire, kirlere ve diğer kirleticilere karşı korumanın en iyi yolunu arıyorsanız, hassas bir PPF içeren yüksek kaliteli bir DIY Nano seramik kaplama en iyi kalkandır.

Bir Nano seramik kaplama, silikadan türetilmiş bir sıvı polimerdir ve yaygın olarak seramik veya cam ürünlerinin imalatında kullanılır. “Nano” kelimesi, kaplamadaki moleküllerin veya partiküllerin mikroskobik boyutunu ifade eder.

Parçacıklar çok küçük olduklarından, bir yüzeye uygulandığında, yüzeyde tamamen düz, hidrofobik (su geçirmez) fakat aynı zamanda UV ışınlarına, çizilmelere, kimyasallara aşırı sıcak ve hatta grafitiye karşı dirençli hale getiren boya ve şeffaf katlarda bulunan tüm mikroskopik tepeleri ve vadileri kapatırlar.

Boya Koruma Filmi hakkındaki Kararımız
Boya Koruma Filmi veya PPF, herhangi bir aracın önünü küçük kayalar ve diğer yol kalıntılarından kaynaklanan hasarlardan korumanın olağanüstü bir yoludur. Aracınızın parlaklığını veya parlaklığını arttırması amaçlanmamıştır ve ayrıca aracı daha temiz tutmak için de iyi değildir. Hatırlanması gereken önemli nokta, PPF'nin kurşun geçirmez olmadığı veya bazı insanların düşündüğü nihai koruma katmanının olmadığıdır.